Home All Products Relays Signal Relays, Up to 2 AmpsPanasonic Electric Works AGQ20TS12X
AGQ20TS12X
5S-AGQ20TS12X
AGQ20TS12X
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Product Description
Packaging:Digi-Reel?
Series:AGQ TH
Relay Type:General Purpose
Coil Type:Non Latching
Coil Current:11.7mA
Coil Voltage:12VDC
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):2A
Switching Voltage:125VAC
Turn On Voltage (Max):110VDC - Max
Turn Off Voltage (Min):9 VDC
Operate Time:1.2 VDC
Release Time:4ms
Features:4ms
Mounting Type:3.5A Inrush