Power Relays, Over 2 AmpsTE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9EV1D14-22
T9EV1D14-22
5S-T9EV1D14-22
T9EV1D14-22
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 22V
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | T9E |
| Relay Type: | General Purpose |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Current: | 45.5mA |
| Coil Voltage: | 22VDC |
| Contact Form: | SPST-NO (1 Form A) |
| Contact Rating (Current): | 30A |
| Switching Voltage: | 250VAC - Max |
| Turn On Voltage (Max): | 16.5 VDC |
| Turn Off Voltage (Min): | 2.2 VDC |