Power Relays, Over 2 AmpsTE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AS1D14-24
T9AS1D14-24
5S-T9AS1D14-24
T9AS1D14-24
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Product Description
| Packaging: | Tray |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Current: | 41.7mA |
| Coil Voltage: | 24VDC |
| Contact Form: | SPST-NO (1 Form A) |
| Contact Rating (Current): | 30A |
| Switching Voltage: | 277VAC - Max |
| Turn On Voltage (Max): | 18 VDC |
| Turn Off Voltage (Min): | 2.4 VDC |