Power Relays, Over 2 AmpsTE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AP5D52-48
T9AP5D52-48
5S-T9AP5D52-48
T9AP5D52-48
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 48V
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Current: | 21mA |
| Coil Voltage: | 48VDC |
| Contact Form: | SPDT (1 Form C) |
| Contact Rating (Current): | 20A |
| Switching Voltage: | 277VAC - Max |
| Turn On Voltage (Max): | 36 VDC |
| Turn Off Voltage (Min): | 4.8 VDC |