Power Relays, Over 2 AmpsTE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AP1D22-18-01
T9AP1D22-18-01
5S-T9AP1D22-18-01
T9AP1D22-18-01
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 18V
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | T9A |
| Relay Type: | General Purpose |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Current: | 55.6mA |
| Coil Voltage: | 18VDC |
| Contact Form: | SPST-NO (1 Form A) |
| Contact Rating (Current): | 30A |
| Switching Voltage: | 277VAC - Max |
| Turn On Voltage (Max): | 13.5 VDC |
| Turn Off Voltage (Min): | 1.8 VDC |