Power Relays, Over 2 AmpsTE Connectivity Potter & Brumfield Relays T90N5D12-110
T90N5D12-110
5S-T90N5D12-110
T90N5D12-110
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 110V
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | T90 |
| Relay Type: | General Purpose |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Current: | 8mA |
| Coil Voltage: | 110VDC |
| Contact Form: | SPDT (1 Form C) |
| Contact Rating (Current): | 20A |
| Switching Voltage: | 240VAC |
| Turn On Voltage (Max): | 28VDC - Max |
| Turn Off Voltage (Min): | 82.5 VDC |
| Operate Time: | 11 VDC |