HC1-HTM-AC200V-F
5S-HC1-HTM-AC200V-F
HC1-HTM-AC200V-F
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 200V
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | HC |
| Relay Type: | General Purpose |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Current: | 6.6mA |
| Coil Voltage: | 200VAC |
| Contact Form: | SPDT (1 Form C) |
| Contact Rating (Current): | 10A |
| Switching Voltage: | 250VAC - Max |
| Turn On Voltage (Max): | 160 VAC |
| Turn Off Voltage (Min): | 60 VAC |