Home All Products Relays Power Relays, Over 2 AmpsOmron Electronics Inc-EMC Div G8P-1111P-US-DC48
G8P-1111P-US-DC48
5S-G8P-1111P-US-DC48
G8P-1111P-US-DC48
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 48V
Product Description
Packaging:Bulk
Series:G8P
Relay Type:General Purpose
Coil Type:Non Latching
Coil Current:19mA
Coil Voltage:48VDC
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):30A
Switching Voltage:250VAC
Turn On Voltage (Max):28VDC - Max
Turn Off Voltage (Min):36 VDC
Operate Time:4.8 VDC