CB1A-TD-12V
5S-CB1A-TD-12V
CB1A-TD-12V
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | CB |
| Relay Type: | Automotive |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Current: | 117mA |
| Coil Voltage: | 12VDC |
| Contact Form: | SPST-NO (1 Form A) |
| Contact Rating (Current): | 40A |
| Switching Voltage: | 14VDC - Nom |
| Turn On Voltage (Max): | 7 VDC |
| Turn Off Voltage (Min): | 1.2 VDC |