CB1-SM-24V
5S-CB1-SM-24V
CB1-SM-24V
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | CB |
| Relay Type: | Automotive |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Current: | 75mA |
| Coil Voltage: | 24VDC |
| Contact Form: | SPDT (1 Form C) |
| Contact Rating (Current): | 20A |
| Switching Voltage: | 28VDC - Nom |
| Turn On Voltage (Max): | 14 VDC |
| Turn Off Voltage (Min): | 2.4 VDC |
| Operate Time: | 15ms |
| Release Time: | 15ms |
| Features: | Sealed - Fully |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.250 (6.3mm) |