ALE75B48
5S-ALE75B48
ALE75B48
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | ALE |
| Relay Type: | General Purpose |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Current: | 4.2mA |
| Coil Voltage: | 48VDC |
| Contact Form: | SPST-NO (1 Form A) |
| Contact Rating (Current): | 16A |
| Switching Voltage: | 277VAC - Max |
| Turn On Voltage (Max): | 36 VDC |
| Turn Off Voltage (Min): | 2.4 VDC |