AC DC ConvertersVicor Corporation PM1-03B-28-G
PM1-03B-28-G
5S-PM1-03B-28-G
PM1-03B-28-G
AC/DC CONVERTER 28V 1500W
Product Description
| Series: | PFC |
| Type: | Enclosed |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input: | 85 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1: | 28V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 53.6A |
| Power (Watts): | 1500W |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation: | Medical |
| Efficiency: | 4.242kV (4242V) |