AC DC ConvertersArtesyn Embedded Technologies NLP40-7610
NLP40-7610
5S-NLP40-7610
NLP40-7610
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 40W
| Type: | Open Frame |
| Number of Outputs: | 3 |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1: | 5V |
| Voltage - Output 2: | 15V |
| Voltage - Output 3: | -15V |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 4A |
| Power (Watts): | 1.6A |
| Applications: | 200mA |
| Voltage - Isolation: | 40W (50W Forced Air) |
| Efficiency: | ITE (Commercial) |
| Operating Temperature: | 3kV (3000V) |