AC DC ConvertersArtesyn Embedded Technologies NLP250R-96S24J
NLP250R-96S24J
5S-NLP250R-96S24J
NLP250R-96S24J
AC/DC CONVERTER 24V 175W
Product Description
| Series: | NLP250 |
| Type: | Open Frame |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input: | 85 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1: | 24V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 7.3A |
| Power (Watts): | 175W (250W Forced Air) |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation: | 3kV (3000V) |