AC DC ConvertersArtesyn Embedded Technologies NFS40-7605J
NFS40-7605J
5S-NFS40-7605J
NFS40-7605J
AC/DC CONVERTER 5.1V 40W
Product Description
| Series: | NFS40 |
| Type: | Open Frame |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input: | 85 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1: | 5.1V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 6A |
| Power (Watts): | 40W (50W Forced Air) |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation: | 3kV (3000V) |