AC DC ConvertersMurata Power Solutions Inc. MVAC250-24AFT
MVAC250-24AFT
5S-MVAC250-24AFT
MVAC250-24AFT
AC/DC CONVERTER 24V 170W
Product Description
| Series: | MVAC250 |
| Type: | Open Frame |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1: | 24V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 10.4A |
| Power (Watts): | 170W (250W Forced Air) |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation: | Medical |
| Efficiency: | 4kV (4000V) |