AC DC ConvertersMurata Power Solutions Inc. MVAC250-12F
MVAC250-12F
5S-MVAC250-12F
MVAC250-12F
AC/DC CONVERTER 2X12V 170W
Product Description
| Series: | MVAC250 |
| Type: | Open Frame |
| Number of Outputs: | 2 |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1: | 12V |
| Voltage - Output 2: | 12V |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 20.8A |
| Power (Watts): | 1A |
| Applications: | 170W (250W Forced Air) |
| Voltage - Isolation: | ITE (Commercial) |
| Efficiency: | Medical |
| Operating Temperature: | 4kV (4000V) |