AC DC ConvertersSL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands MINT3110A0508K01
MINT3110A0508K01
5S-MINT3110A0508K01
MINT3110A0508K01
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 80W
Product Description
| Series: | MINT3110 |
| Type: | Open Frame |
| Number of Outputs: | 3 |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1: | 5V |
| Voltage - Output 2: | 12V |
| Voltage - Output 3: | -12V |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 10A |
| Power (Watts): | 4.5A |
| Applications: | 1A |
| Voltage - Isolation: | 80W (110W Forced Air) |
| Efficiency: | Medical |
| Operating Temperature: | 4kV (4000V) |