AC DC ConvertersSL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands MINT1150A4806K01
MINT1150A4806K01
5S-MINT1150A4806K01
MINT1150A4806K01
AC/DC CONVERTER 48V 100W
Product Description
| Series: | MINT1150 |
| Type: | Open Frame |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1: | 48V |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 2.08A |
| Power (Watts): | 100W (150W Forced Air) |
| Applications: | Medical |
| Voltage - Isolation: | 4kV (4000V) |