AC DC ConvertersDelta Electronics MDS-040APS24 BA
MDS-040APS24 BA
5S-MDS-040APS24 BA
MDS-040APS24 BA
AC/DC CONVERTER 24V 40W
Product Description
| Series: | MDS |
| Type: | Open Frame |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1: | 24V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 1.7A |
| Power (Watts): | 40W |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation: | Medical |
| Efficiency: | 4kV (4000V) |