AC DC ConvertersBel Power Solutions MBC40-1024G-2
MBC40-1024G-2
5S-MBC40-1024G-2
MBC40-1024G-2
AC/DC CONVERTER 24V 40W
Product Description
| Series: | MBC40 |
| Type: | Open Frame |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1: | 24V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 1.7A |
| Power (Watts): | 40W |
| Applications: | Medical |
| Voltage - Isolation: | 4.242kV (4242V) |