AC DC ConvertersArtesyn Embedded Technologies LCM300U-T-4
LCM300U-T-4
5S-LCM300U-T-4
LCM300U-T-4
AC/DC CONVERTER 36V 300W
Product Description
| Series: | LCM300 |
| Type: | Front End |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1: | 36V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 8.4A |
| Power (Watts): | 310W |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation: | Medical |
| Efficiency: | 2.5kV (2500V) |