AC DC ConvertersArtesyn Embedded Technologies LCC250-48U-7PE
LCC250-48U-7PE
5S-LCC250-48U-7PE
LCC250-48U-7PE
AC/DC CONVERTER 48V 250W
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1: | 48V |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 5.2A |
| Power (Watts): | 250W |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation: | Medical |
| Efficiency: | 4kV (4000V) |