AC DC ConvertersCurtis Industries DG040M-14
DG040M-14
5S-DG040M-14
DG040M-14
AC/DC CONVERTER 48V 40W
Product Description
| Series: | Tri-Mag |
| Type: | Active |
| Number of Outputs: | Open Frame |
| Voltage - Input: | 1 |
| Voltage - Output 1: | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 2: | 48V |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | - |
| Power (Watts): | 830mA |
| Applications: | 40W |
| Voltage - Isolation: | Medical |
| Efficiency: | 4kV (4000V) |