AC DC ConvertersSL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands CINT3110A1708K01
CINT3110A1708K01
5S-CINT3110A1708K01
CINT3110A1708K01
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 80W
Product Description
| Series: | CINT3110 |
| Type: | Open Frame |
| Number of Outputs: | 3 |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1: | 5V |
| Voltage - Output 2: | 15V |
| Voltage - Output 3: | -15V |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 14A |
| Power (Watts): | 4.5A |
| Applications: | 1A |
| Voltage - Isolation: | 80W (110W Forced Air) |
| Efficiency: | ITE (Commercial) |
| Operating Temperature: | 4kV (4000V) |