AC DC ConvertersInventus Power BFS500-48
BFS500-48
5S-BFS500-48
BFS500-48
AC/DC CONVERTER 48V 500W
Product Description
| Series: | BFS500 |
| Type: | Linear |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input: | 105 |
| Voltage - Output 1: | 115 |
| Voltage - Output 2: | 125 VAC |
| Voltage - Output 3: | 48V |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | - |
| Power (Watts): | - |
| Applications: | 10A |
| Voltage - Isolation: | 500W |
| Efficiency: | ITE (Commercial) |
| Operating Temperature: | 1.5kV (1500V) |