AC DC ConvertersXP Power BCS100US13-C
BCS100US13-C
5S-BCS100US13-C
BCS100US13-C
AC/DC CONVERTER 2X13.8V 100W
Product Description
| Series: | BCS |
| Type: | Enclosed |
| Number of Outputs: | 2 |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1: | 13.8V |
| Voltage - Output 2: | 13.8V |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 7.3A |
| Power (Watts): | 2.8A |
| Applications: | 100W |
| Voltage - Isolation: | ITE (Commercial) |
| Efficiency: | 3kV (3000V) |