AC AC Wall AdaptersTriad Magnetics WAU16-1000
WAU16-1000
5S-WAU16-1000
WAU16-1000
AC/AC WALL MNT ADAPTER 16V 1A
Product Description
| Series: | WAU16 |
| Region Utilized: | North America |
| Form: | Wall Mount (Class II) |
| Input Type: | Fixed Blade |
| Voltage - Input: | 120VAC |
| Voltage - Output: | 16VAC |
| Current - Output (Max): | 1A |
| Power (Watts): | 16W |
| No Load Power Consumption: | - |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Efficiency: | - |
| Operating Temperature: | -10??????C ~ 40??????C |
| Output Connector: | Barrel Plug |
| Size / Dimension: | 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm |
| Approvals: | 1.89 L x 2.36 W x 3.15 H (48.0mm x 60.0mm x 80.0mm) |