AC AC Wall AdaptersCUI Inc. EPA120100-S/T-SZ
EPA120100-S/T-SZ
5S-EPA120100-S/T-SZ
EPA120100-S/T-SZ
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Product Description
| Series: | EPA |
| Region Utilized: | North America |
| Form: | Wall Mount (Class II) |
| Input Type: | Fixed Blade |
| Voltage - Input: | 120VAC |
| Voltage - Output: | 12VAC |
| Current - Output (Max): | 1A |
| Power (Watts): | 12W |
| No Load Power Consumption: | 500mW (Max) |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Efficiency: | Level IV |
| Operating Temperature: | - |
| Output Connector: | Stripped |
| Size / Dimension: | Tinned Wire Leads |
| Approvals: | 1.93 L x 2.31 W x 3.21 H (49.1mm x 58.7mm x 81.6mm) |