Trimmer PotentiometersCopal Electronics Inc. ST5ETX502
ST5ETX502
5S-ST5ETX502
ST5ETX502
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD
Product Description
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Series: | ST5 |
| Resistance (Ohms): | 5k |
| Power (Watts): | 0.25W |
| Tolerance: | 1/4W |
| Temperature Coefficient: | ??????10% |
| Number of Turns: | ??????100ppm/??????C |
| Adjustment Type: | 14 |
| Resistive Material: | Side Adjustment |
| Mounting Type: | Cermet |
| Termination Style: | Surface Mount |
| Size / Dimension: | Gull Wing |
| Other: | Square - 0.236 L x 0.169 W x 0.266 H (6.00mm x 4.30mm x 6.75mm),,, |