Trimmer PotentiometersCopal Electronics Inc. ST42ETH102
ST42ETH102
5S-ST42ETH102
ST42ETH102
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD
| Series: | ST42 |
| Resistance (Ohms): | 1k |
| Power (Watts): | 0.25W |
| Tolerance: | 1/4W |
| Temperature Coefficient: | ??????20% |
| Number of Turns: | ??????100ppm/??????C |
| Adjustment Type: | 1 |
| Resistive Material: | Side Adjustment |
| Size / Dimension: | Gull Wing |
| Other: | Square - 0.197 L x 0.177 W x 0.224 H (5.00mm x 4.50mm x 5.70mm),,, |