Trimmer PotentiometersCopal Electronics Inc. SM-42TX101
SM-42TX101
5S-SM-42TX101
SM-42TX101
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD
Product Description
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Series: | SM42 |
| Resistance (Ohms): | 100 |
| Power (Watts): | 0.25W |
| Tolerance: | 1/4W |
| Temperature Coefficient: | ??????10% |
| Number of Turns: | ??????100ppm/??????C |
| Adjustment Type: | 11 |
| Resistive Material: | Top Adjustment |
| Mounting Type: | Cermet |
| Termination Style: | Surface Mount |
| Size / Dimension: | Gull Wing |
| Other: | Square - 0.189 L x 0.138 W x 0.201 H (4.80mm x 3.50mm x 5.10mm),,, |