Trimmer PotentiometersCopal Electronics Inc. SM-42A503
SM-42A503
5S-SM-42A503
SM-42A503
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | SM4 |
| Resistance (Ohms): | 50k |
| Power (Watts): | 0.25W |
| Tolerance: | 1/4W |
| Temperature Coefficient: | ??????10% |
| Number of Turns: | ??????100ppm/??????C |
| Adjustment Type: | 11 |
| Resistive Material: | Side Adjustment |
| Mounting Type: | Cermet |
| Termination Style: | Surface Mount |
| Size / Dimension: | J Lead |
| Other: | Rectangular - 0.189 x 0.181 Face x 0.146 H (4.80mm x 4.60mm x 3.70mm),,, |