Trimmer PotentiometersCopal Electronics Inc. SM-42A502
SM-42A502
5S-SM-42A502
SM-42A502
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD
| Series: | SM4 |
| Resistance (Ohms): | 5k |
| Power (Watts): | 0.25W |
| Tolerance: | 1/4W |
| Temperature Coefficient: | ??????10% |
| Number of Turns: | ??????100ppm/??????C |
| Size / Dimension: | J Lead |
| Other: | Rectangular - 0.189 x 0.181 Face x 0.146 H (4.80mm x 4.60mm x 3.70mm),,, |