Trimmer PotentiometersBourns Inc. PVG3A500C01R00
PVG3A500C01R00
5S-PVG3A500C01R00
PVG3A500C01R00
TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD
Product Description
| Packaging: | Digi-Reel? |
| Series: | PVG3 |
| Resistance (Ohms): | 50 |
| Power (Watts): | 0.25W |
| Tolerance: | 1/4W |
| Temperature Coefficient: | ??????20% |
| Number of Turns: | ??????150ppm/??????C |
| Size / Dimension: | J Lead |
| Other: | Rectangular - 0.142 x 0.134 Face x 0.079 H (3.60mm x 3.40mm x 2.00mm),,, |