PV36Y502C01B00
5S-PV36Y502C01B00
PV36Y502C01B00
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH
Product Description
Packaging:Bulk
Series:PV36
Resistance (Ohms):5k
Power (Watts):0.5W
Tolerance:1/2W
Temperature Coefficient:??????10%
Number of Turns:??????100ppm/??????C
Adjustment Type:25
Resistive Material:Top Adjustment
Size / Dimension:PC Pins
Other:Rectangular - 0.378 x 0.197 Face x 0.394 H (9.60mm x 5.00mm x 10.00mm),,,