Trimmer PotentiometersCopal Electronics Inc. CT94EP102
CT94EP102
5S-CT94EP102
CT94EP102
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | CT94 |
| Resistance (Ohms): | 1k |
| Power (Watts): | 0.5W |
| Tolerance: | 1/2W |
| Temperature Coefficient: | ??????10% |
| Number of Turns: | ??????100ppm/??????C |
| Adjustment Type: | 18 |
| Resistive Material: | Side Adjustment |
| Mounting Type: | Cermet |
| Termination Style: | Through Hole |
| Size / Dimension: | PC Pins |
| Other: | Square - 0.378 L x 0.378 W x 0.189 H (9.60mm x 9.60mm x 4.80mm),,, |