Trimmer PotentiometersCopal Electronics Inc. CT6EV504
CT6EV504
5S-CT6EV504
CT6EV504
TRIMMER 500K OHM 0.5W TH
| Series: | CT6 |
| Resistance (Ohms): | 500k |
| Power (Watts): | 0.5W |
| Tolerance: | 1/2W |
| Temperature Coefficient: | ??????10% |
| Number of Turns: | ??????100ppm/??????C |
| Size / Dimension: | PC Pins |
| Other: | Square - 0.276 x 0.276 Face x 0.228 L (7.00mm x 7.00mm x 5.80mm),,, |