Trimmer PotentiometersCopal Electronics Inc. CT6ETV102
CT6ETV102
5S-CT6ETV102
CT6ETV102
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH
Product Description
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Series: | CT6 |
| Resistance (Ohms): | 1k |
| Power (Watts): | 0.5W |
| Tolerance: | 1/2W |
| Temperature Coefficient: | ??????10% |
| Number of Turns: | ??????100ppm/??????C |
| Adjustment Type: | 1 |
| Resistive Material: | Top Adjustment |
| Mounting Type: | Cermet |
| Termination Style: | Through Hole |
| Size / Dimension: | PC Pins |
| Other: | Square - 0.276 x 0.276 Face x 0.228 L (7.00mm x 7.00mm x 5.80mm),,, |