Trimmer PotentiometersCopal Electronics Inc. CT6EN100
CT6EN100
5S-CT6EN100
CT6EN100
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | CT6 |
| Resistance (Ohms): | 10 |
| Power (Watts): | 0.5W |
| Tolerance: | 1/2W |
| Temperature Coefficient: | ??????10% |
| Number of Turns: | ??????250ppm/??????C |
| Adjustment Type: | 1 |
| Resistive Material: | Side Adjustment |
| Mounting Type: | Cermet |
| Termination Style: | Through Hole |
| Size / Dimension: | PC Pins |
| Other: | Rectangular - 0.323 x 0.276 Face x 0.276 L (8.20mm x 7.00mm x 7.00mm),,, |