Trimmer PotentiometersCopal Electronics Inc. CT6EF104
CT6EF104
5S-CT6EF104
CT6EF104
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | CT6 |
| Resistance (Ohms): | 100k |
| Power (Watts): | 0.5W |
| Tolerance: | 1/2W |
| Temperature Coefficient: | ??????10% |
| Number of Turns: | ??????100ppm/??????C |
| Adjustment Type: | 1 |
| Resistive Material: | Back Side Adjustment |
| Mounting Type: | Cermet |
| Termination Style: | Through Hole |
| Size / Dimension: | PC Pins |
| Other: | Round - 0.413 Dia x 0.299 H (10.50mm x 7.60mm),,, |