Trimmer PotentiometersCopal Electronics Inc. CT20EX102
CT20EX102
5S-CT20EX102
CT20EX102
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH
| Series: | CT20 |
| Resistance (Ohms): | 1k |
| Power (Watts): | 0.5W |
| Tolerance: | 1/2W |
| Temperature Coefficient: | ??????10% |
| Number of Turns: | ??????100ppm/??????C |
| Mounting Type: | Cermet |
| Termination Style: | Through Hole |
| Size / Dimension: | PC Pins |
| Other: | Rectangular - 0.252 x 0.197 Face x 0.748 L (6.40mm x 5.00mm x 19.00mm),,, |