Trimmer PotentiometersCopal Electronics Inc. CT20EPB102
CT20EPB102
5S-CT20EPB102
CT20EPB102
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | CT20 |
| Resistance (Ohms): | 1k |
| Power (Watts): | 0.5W |
| Tolerance: | 1/2W |
| Temperature Coefficient: | ??????10% |
| Number of Turns: | ??????100ppm/??????C |
| Adjustment Type: | 15 |
| Resistive Material: | Side Adjustment |
| Mounting Type: | Cermet |
| Termination Style: | Panel Mount |
| Size / Dimension: | Through Hole |
| Other: | PC Pins,Rectangular - 0.350 x 0.276 Face x 0.906 L (8.90mm x 7.00mm x 23.00mm),, |