Trimmer PotentiometersCopal Electronics Inc. CT20EP500
CT20EP500
5S-CT20EP500
CT20EP500
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | CT20 |
| Resistance (Ohms): | 50 |
| Power (Watts): | 0.5W |
| Tolerance: | 1/2W |
| Temperature Coefficient: | ??????10% |
| Number of Turns: | ??????100ppm/??????C |
| Adjustment Type: | 15 |
| Resistive Material: | Side Adjustment |
| Mounting Type: | Cermet |
| Termination Style: | Through Hole |
| Size / Dimension: | PC Pins |
| Other: | Rectangular - 0.252 x 0.197 Face x 0.748 L (6.40mm x 5.00mm x 19.00mm),,, |