Trimmer PotentiometersTT Electronics/BI 67YR50KLFTB
67YR50KLFTB
5S-67YR50KLFTB
67YR50KLFTB
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH
Product Description
| Packaging: | Tube |
| Series: | 67 |
| Resistance (Ohms): | 50k |
| Power (Watts): | 0.5W |
| Tolerance: | 1/2W |
| Temperature Coefficient: | ??????10% |
| Number of Turns: | ??????100ppm/??????C |
| Adjustment Type: | 20 |
| Resistive Material: | Top Adjustment |
| Mounting Type: | Cermet |
| Termination Style: | Through Hole |
| Size / Dimension: | PC Pins |
| Other: | Rectangular - 0.375 x 0.195 Face x 0.409 H (9.53mm x 4.95mm x 10.40mm),,, |
Related special
- TE Connectivity
- Connector Header Through Hole 4 position 0.156" (3.96mm)
- In stock
- TE Connectivity
- Connector Header Through Hole 9 position 0.156" (3.96mm)
- Molex
- TOOL HAND CRIMPER 28-32AWG SIDE
- TE Connectivity AMP Connectors
- Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)