409VA503M
5S-409VA503M
409VA503M
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH
Product Description
Packaging:Bulk
Series:409
Resistance (Ohms):Active
Power (Watts):50k
Tolerance:0.5W
Temperature Coefficient:1/2W
Number of Turns:??????20%
Adjustment Type:??????250ppm/??????C
Resistive Material:1
Mounting Type:Side Adjustment
Termination Style:Cermet
Size / Dimension:Through Hole
Other:PC Pins,Rectangular - 0.500 x 0.346 Face x 0.500 H (12.70mm x 8.80mm x 12.70mm),,