Trimmer PotentiometersBourns Inc. 3362W-1-501LF
3362W-1-501LF
5S-3362W-1-501LF
3362W-1-501LF
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN
| Series: | Trimpot? 3362 - Sealed |
| Resistance (Ohms): | 500 |
| Power (Watts): | 0.5W |
| Tolerance: | 1/2W |
| Temperature Coefficient: | ??????10% |
| Number of Turns: | ??????100ppm/??????C |
| Size / Dimension: | PC Pins |
| Other: | Rectangular - 0.275 x 0.260 Face x 0.275 H (6.99mm x 6.60mm x 6.99mm),,, |
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)