3362S-1-504
5S-3362S-1-504
3362S-1-504
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN
Series:Trimpot? 3362 - Sealed
Resistance (Ohms):500k
Power (Watts):0.5W
Tolerance:1/2W
Temperature Coefficient:??????10%
Number of Turns:??????100ppm/??????C
Adjustment Type:1
Resistive Material:Side Adjustment
Size / Dimension:PC Pins
Other:Rectangular - 0.275 x 0.260 Face x 0.275 H (6.99mm x 6.60mm x 6.99mm),,,
  • Molex
  • 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)
  • Texas Instruments
  • IC OPAMP ISOLATION 30KHZ 20CDIP