3361S-1-504G
5S-3361S-1-504G
3361S-1-504G
TRIMMER 500K OHM 0.5W SMD
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:Trimpot? 3361 - Sealed
Resistance (Ohms):500k
Power (Watts):0.5W
Tolerance:1/2W
Temperature Coefficient:??????10%
Number of Turns:??????100ppm/??????C
Adjustment Type:1
Resistive Material:Side Adjustment
Mounting Type:Cermet
Termination Style:Surface Mount
Size / Dimension:Gull Wing
Other:Rectangular - 0.264 x 0.290 Face x 0.290 H (6.71mm x 7.37mm x 7.37mm),,,
  • Molex
  • 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)
  • Texas Instruments
  • IC OPAMP ISOLATION 30KHZ 20CDIP