Trimmer PotentiometersBourns Inc. 3296W-1-501LF
3296W-1-501LF
5S-3296W-1-501LF
3296W-1-501LF
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN
Product Description
| Packaging: | Tube |
| Series: | Trimpot? 3296 - Sealed |
| Resistance (Ohms): | 500 |
| Power (Watts): | 0.5W |
| Tolerance: | 1/2W |
| Temperature Coefficient: | ??????10% |
| Number of Turns: | ??????100ppm/??????C |
| Adjustment Type: | 25 |
| Resistive Material: | Top Adjustment |
| Mounting Type: | Cermet |
| Termination Style: | Through Hole |
| Size / Dimension: | PC Pins |
| Other: | Rectangular - 0.375 x 0.190 Face x 0.395 H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm),,, |
Related special
- TE Connectivity
- Socket Contact Tin 18-24 AWG Crimp Power
- In stock
- Molex
- 2 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)